Egy konferencia margójára

2016. szeptember 16-án Tehetség konferenciát szervezett a Kaposvári Klebelsberg Középiskolai Kollégium.

A rendezvényre az ország különböző pontjairól érkeztek érdeklődő szakemberek. A városon és a megyei településeken túl – többek között – jöttek Székesfehérvárról, Csongrádból, Pécsről, Vásárosdombóról, Szekszárdról, Budaörsről, Magyarmecskéből, Szolnokról, Makóról, Hőgyészről, Sásdról, Budapestről. A résztvevők száma: 198 fő volt.

A plenáris nyitó előadást Dr. Balogh László tartotta. A témájához megjelent „Az egyéni tehetségfejlesztő programok alapjai” című könyve, ami egy kézikönyv az egyéni tehetségfejlesztő programok kidolgozásához és megvalósításához.

Dr. Dávid Mária az előadásában részletesen érintette a pedagógiai tanácsadás és mentorálás folyamatát, bepillantást engedve annak módszertani sajátosságaiba. Az előadáson bemutatásra került adatlapok, módszertani írások letölthetők a www.klebi.sulinet.hu oldalról. Mária ajánlott egy tanulásfejlesztéshez kapcsolódó online diagnosztizáló és fejlesztő feladatbankot, amit a szakemberek irányításával a tanulók tölthetnek ki. Az oldal eléréséhez adnak segítséget a következő fotók:

Tanulásfejlesztő feladatok fiatal felnőtteknekTanulásfejlesztő feladatok elméleti háttereTanulásfejlesztő feladatok struktúrája

Bessenyei Brigitta előadásában az Életrevaló programot mutatta be és a hozzátartozó 7 szokás elemeket. A program innovatív jellegéből adódóan alkalmas az általános és középiskolás korú, valamint a felsőoktatásban tanuló fiatalok egyéni életvezetésének támogatására, közösségi szerveződésének erősítésére.

Dr. Gyarmathy Éva plenáris előadása "A tehetséggondozás rögösebb útja" címmel került megtartásra, amely a cikk alján elérhető.

Délutáni rendezvényként a Somogy Megyei Tehetségpontok II. Módszertani Találkozójára került sor. Az előadásokra regisztrálhattak az előadók jó gyakorlatok bemutatásával és intézményi bemutatkozásokkal. Kettő szekcióban hallgathatták az érdeklődők a módszertani előadásokat: külön kerültek bemutatásra az óvodákat és általános iskolákat érintő témák, valamint a középiskolákat és a felsőoktatás területét érintő témakörök. Külön öröm számunkra, hogy határon túli partner Tehetségpontok és szakemberek is jelentkeztek előadni: így körünkben volt az Ausztriai Magyar Pedagógusok Tehetségpontja Bécsből, valamint a Vajdaságból topolyai partnereink.

A szekciókban elhangzott előadások prezentációi a cikk alján megtekinthetők.

A rendezvény a Kaposvár – Somogy Megyei Tehetségsegítő Tanács támogatásával valósult meg, az NTP-HTT-16-0007 számú, „Tehetséges Somogyért” című pályázatának terhére.

Kaposvár, 2016. október 05.

Hujber Tamásné

Klebelsberg tehetségpont szakmai vezetője