Csoport
2012-2017

Katona Eszter vagyok, 17 éves önkéntes. Lassan hét éve foglalkozom elsősegélynyújtással és a tavalyi év októbere óta mint HIV/AIDS prevenciós előadó működöm, valamint a Magyar Ifjúsági VK kaposvári területének elnöke vagyok szeptember óta.

A régi általános iskolámban már több mint 20 éve folyik elsősegély szakkör, amit az ottani biológia tanárnő tartott. Ötödikes koromtól kezdve jártam én is szakkörre, de már korábban is volt alkalmam segíteni a gyakorlást, hiszen mindig kell alany, akit „el lehet látni”. Itt megtanulhattuk az elsősegélynyújtás alapjait, majd a verseny felkészülés ideje alatt, a helyi mentőállomás dolgozói voltak segítségünkre a gyakorlati tudás elsajátításában.

Hatodikban versenyeztem először, amikor is megyei harmadik helyezést ért el iskolánk csapata. Hetedikben második, majd nyolcadik osztályban végre első helyezettek lettünk. Ez azt jelentette, hogy mi képviselhettük Somogy-megyét az országos versenyen, ahol hatodik helyen végeztünk és megnyertük a vörös kereszt történeti fordulót.

Amióta középiskolába jöttem, a VK még több programján részt vettem. Tagja vagyok a megye elsősegélynyújtó szolgálatának, valamint az imitátor csapatnak.

2014 októberében volt szerencsém részt venni egy táborban, ahol öt különböző témakörben tanulhattunk: drog prevenció, HIV/AIDS prevenció, véradás szervezés, eszmeterjesztés, szociális segítségnyújtás. Én a HIV/AIDS prevenciót választottam, ahol történelmi, biológiai-kémiai, orvosi szempontból mindent megtanultunk a vírusról, majd a tábor végén le is vizsgáztunk.

Azóta pedig ebben a témakörben tartok előadásokat a saját korosztályomnak. (Magyarországon minden harmincadik percben meghal valaki hirtelen szívmegállásban.) Nagyon fontosnak tartom, hogy minél több ember, minél fiatalabb korban megismerkedjen legalább az alapszintű elsősegélynyújtással, hiszen ez a mindennapi életben is fontos lehet bárki számára. Ha valaki hirtelen összeesik  az utcán, ne csak álljunk mellette és várjuk, hogy valaki segítsen. Hanem mi legyünk azok, akik néhány kézmozdulattal és egy kis odafigyeléssel megmenthetik az életét.

Amikor valaki először tapasztalja, hogy milyen jó érzés egy hálás kézszorítás, egy baráti ölelés a hozzátartozóktól, a barátoktól az tudni fogja, hogy megéri időt szánni erre és játszva megtanulni az elsősegély nyújtást.

/Katona Eszter, Halvaksz Lilla, Csutorás Beatrix/